Bimatoprost, Careprost, Latisse

Viimase aja trend on pikemad, lopsakamad ripsmed, paksemad kulmud.
Internetist, kauplustest, e-poodidest jms müüakse erinevaid ripsme karvakasvu stimuleerivaid tooteid.
Üheks nendest on Bimatoprost.
Bimatoprosti lahust kasutati esmakordselt glaukoomiravimina (kaubamärgi all Lumigan). Paljud inimesed, kes kasutasid glaukoomiravimit Lumigani, märkasid, et nende ripsmed muutusid pikemaks ja lopsakamaks. Bimatoprosti lahuse aktiivne koostisosa, mis ühe kõrvalmõjuna pani kasvama patsiendil ripsmed, viis lõpuks Latisse tekkeni.

Antud ravimit kasutades lubavad erinevad reklaamid kenasid, pikkasid, tugevamaid ja paksusid ripsmeid vaid paari nädalaga, internetis on palju positiivset tagasisidet ja rahulolevaid kliente. Kuid nende rõõm on tegelikkuses väga lühiajaline. MIKS?

Vaatleme siis lähemalt…

Bimatoprostprostaglandiini – hormoonitaoline analoog. Seda leidub meie keha pea igas koes, kus nad võivad mõjutada verevarustus, neid leidub veresoontes, laiendab veresooni ja vastutab vererõhu eest. Kuid kasutatakse ka sünnituse esile kutsumiseks.

Esimene ravim Lumigan (Ameerika Ühendriikides ka tuntud kui Latisse), mille toimeaine on bimatoprost – prostaglandiini analoog (loodusliku aine prostaglandiini sünteetiline variant), suurendab vedeliku väljavoolu silmast, samuti aitab alandada silma siserõhku ja vähendada kahjustuste riski.

Antud ravimit, hakati kasutama juba 30ndatel aastatel Ameerika Ühendriikides, so möödunud sajandil. Alates 2001. aastast lubati hakata kasutama antud ravimit Ameerika Ühendriikides meditsiinilistel põhjustel, so silma rõhu suurendamiseks.
Samal ajal märkasid ravimit patsientidele soovitanud arstid huvitavat fakti: mida rohkem patsient antud ravimit kasutas, seda pikemaks kasvasid patsiendi ripsmed.
Trihholoogid võtsid antud ravimi ka kasutusele, olles kohandanud antud ravimi silmalaugude hüpotensiooni raviks – ripsmete ebapiisav kasv.
Kuid ka kosmeetikatööstus ei jäänud kõrvale antud avastusest.

Eestis käsimüügis olevad seerumid, mida saab osta ilma retseptita, ning mis ripsmetekasvu poolest tõesti ka töötavad, sisaldavad antud ainele molekulaarse ehituse poolest sarnast ainet.
Näiteks on väga tuntud, rohkesti kasutatud ning populaarne Maxeylash. Mille koostisosade nimekirjast leiame põhikomponendina-
analoogne koostisosa (Isopropyl Dihydro Noralfaprostal)- antud aine pikendab ripsmete loomulikku eluiga, st kasvutsüklit.

Kuidas see siis ikkagi toimib?

Ripsmed ja kulmud, erinevalt juustest, kasvavad ainult teatud pikkuseni- see sõltub tsellulaarse papillide (Id papilia – näsa, nibu) rakkude arvust. Prostaglandiine sisaldavad vahendid ärritavad karvanääpsu, suurendavad vereringet ja stimuleerivad tsellulaarse papillide rakke – nende kiire jagunemise tõttu kiireneb ripsmete kasv ning seeläbi saavad ripsmed kasvada pikemad. ⠀

Mis juhtub prostaglandiini sisaldavate vahendite kasutamisel:
1. Ärritab juuksefolliikulit – tekib põletik (dermatiit, allergia)
2. Tumedamad silmalaud
3. Vähendatud silmasisene rõhk
4. Liigne karvakasv, sh karvad hakkavad ebaregulaarselt kasvama laugudel
5. Vaskulaarsed (kapillaarsed) võrgud silmalaugudel (silmalaugude nahk on väga õhuke ning õrn, prostaglandiinide kasutamisel hakkavad kapillaarid kasvama)
6. “Vähi efekt” – kui te järsku lõpetate kasutamise, siis ripsmete seisund ei naase mitte ainult oma endisele olekule, vaid see halveneb.


Kõrvaltoimed:

1. Silma tumenenud pruun pigmentatsioon (iiris)
2. Õhukese (sidekesta) koe punetus
3. Silmade kuivus
4. Punetavad, sügelevad silmad


Hooligem oma tervisest ja silmade eest

Teie Lashotica Salon

Leave a Reply