{:ee}Kauneid munadepühi!{:}{:en}Happy Easter!{:}

{:ee}Ülestõusmispühad (ka lihavõttepühad ehk lihavõtted ja munapühad) on kristluses liikuvad pühad, mis algavad esimese täiskuu pühapäevaga pärast kevadist pööripäeva. Pühad mälestavad Jeesus  Kristuse surnust ülestõusmist pärast ristilöömist. Ajaliselt langevad need kokku judaismi paasapühadega. Samale ajale jääb ka maausuliste kiigepüha ehk munapüha.

Paljudes riikides on ülestõusmispühad ka riigipüha, kuid selle pikkus erineb riigiti. Eestis on riigipühaks kuulutatud vaid ülestõusmispühadele eelnev suur reede ja ülestõusmispühade 1. püha. Mitmel pool Euroopas on riigipüha ka ülestõusmispühade 2. püha, kuid Riigikogus on sellekohased ettepanekud korduvalt tagasi lükatud põhjendusega, et Eestis on kirik ja riik lahus ning Eesti ei ole kristlik riik.

Ülestõusmispühad seevastu on suurim kristlik rõõmupüha, kuna need tähistavad Kristuse surnust ülestõusmist ja inimeste lunastamist. 40 päeva pärast ülestõusmispühi (neljapäeval) on taevaminemispüha ehk suur ristipäev.

Ülestõusmispühade ehk munapühadega seostub komme värvida mune, neid üksteisele kinkida ja üksteise vastu koksida – võidab see, kelle muna terveks jääb. Munade värvimise tava päritolu kohta on eri legende, täpne algus on teadmata. Ilmselt seostub see paastu lõppemisega.

Lastele räägitakse lihavõttepühade ajal lihavõttejänesest, kes peidab öösel majja või aeda mune või maiustusi. Tänapäeval on pühade ajal populaarsed šokolaadimunad.

Kuna ülestõusmispühadel lõppes paast, seostuvad nendega mitmesugused muna- ja piimatoidud. Üks tuntumaid nende seast on pasha.

Ülestõusmispühad on tugevalt kommertsialiseerunud, mistõttu sageli kõneldakse pigem lihavõtte- või munapühadest, pööramata nende kristlikule taustale erilist tähelepanu.

Eestis on ülestõusmispühadel mitmesuguseid, muuhulgas ka rahvapäraseid nimetusi: lihavõttepühad ehk lihavõtted, paasapühad, kevadpühad, munapühad, kiigepühad.

Lõuna-Eestis oli kombeks nende pühade ajal püstitada kiik, sellega lõppes talvine kiikumiskeeld. Samuti oli nende pühade ajal keelatud koristada.

Põhja-Eestis harrastati ülestõusmispühadel lauahüppamist: keskelt kiigena toetuspunktile asetatud laua mõlemasse otsa seisti ning püüti kordamööda nõnda õhku hüpata, et õnnestuks tagasi lauaotsale maanduda.

Kiigepüha ehk munapüha on maausuliste püha, mis on eraldatud kristlikest lihavõttepühadest. Seda tähistatakse igal aastal esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva. See püha võib olla vahemikus 23. märtsist kuni 26. aprillini. Hiinas näiteks värviti mune juba 6. sajandil. Kiigepühaga kaasneb hulk muistseid kombeid, mis meil tihtipeale on ühised teiste Euroopas elavate või soome-ugri rahvastega. Väidetavasti oli kiigepüha vanadele eestlastele maagia aeg.

Mõunsat koksimist 🙂

Märkus: Kui te kopeerite teavet minu lehelt oma lehele, siis palun viidata, et originaaltekst on võetud lehelt www.lashotica.ee. Vastasel juhul on tegemist plagiaadiga, mis on eetiline rikkumine ning loomevargus. Aitäh! 

#ripsmetelamineerimine #lamineerimine #lashbotox #munadepühad #lihavõttepühad #ülestõusmispüha #kiigepüha #munapüha #lihavõtted #botox #kulmud #ripsmed #ripsmetelamineeriminetallinn #ilusadripsmed #lashbotoxtallinn #tallinn #ripsmetebotoxtallinn #ripsmetebotox #armastanomatööd #kauniltkaardusripsmed #kulmudelamineerimine #lamineeriminebotoxiga #ripsmetelamineeriminebotox #lamination #lashlamination #browlamination #browtint #lashtinting #lashtint #laslaminationtallinn #easter #lashlaminationraili #lashlaminationwithbotox#lashandbrowlamination #browcorrection #lamilashes #dalilalashes #ilusadripsmed #ripsmetekasvufaasid #lamineeriminekeratiiniga #ripsmetelamineeriminekeratiiniga #lashlaminationkeratin #keratin #keratintreatment #keratinlashlift #botoxlamination #botoxlashes #botoxbrows #makeup #ламинированиебровей #кератиновоеламинированиересниц #красота #ресницы #instabeauty #нужнымодели  #ламинированиересниц #girls #кератиновыйлифтинг  #красота #botoxдляресниц  #ламинированиебровей #кератиновоеламинированиересниц #архитектурабровей #ботоксдляресниц #ресницы  #идеальныеброви#ламинированиересниц #мастерпобровям #коррекциябровей   #fashionismyproffesion{:}{:en}Easter, also called Pascha (Greek/Latin) or Resurrection Sunday, is a festival and holiday celebrating the resurrection of Jesus from the dead, described in the New Testament as having occurred on the third day of his burial after his crucifixion by the Romans at Calvary c. 30 AD. It is the culmination of the Passion of Jesus, preceded by Lent (or Great Lent), a forty-day period of fasting, prayer, and penance.

Easter is linked to the Jewish Passover by much of its symbolism, as well as by its position in the calendar. In many languages, the words for “Easter” and “Passover” are identical or very similar.

Easter customs vary across the Christian world, and include sunrise services, exclaiming the Paschal greeting, clipping the church and decorating Easter eggs (symbols of the empty tomb).

The Easter lily, a symbol of the resurrection, traditionally decorates the chancel area of churches on this day and for the rest of Eastertide. Additional customs that have become associated with Easter and are observed by both Christians and some non-Christians include egg hunting, the Easter Bunny, and Easter parades. There are also various traditional Easter foods that vary regionally.

 The custom of the Easter egg originated in the early Christian community of Mesopotamia, who stained eggs red in memory of the blood of Christ, shed at his crucifixion. The Easter Bunny is a popular legendary anthropomorphic Easter gift-giving character analogous to Santa Claus in American culture. 

#ripsmetelamineerimine #lamineerimine #lashbotox #botox #kulmud #ripsmed #ripsmetelamineeriminetallinn #ilusadripsmed #lashbotoxtallinn #tallinn #ripsmetebotoxtallinn #ripsmetebotox #armastanomatööd #kauniltkaardusripsmed #kulmudelamineerimine #lamineeriminebotoxiga #ripsmetelamineeriminebotox #lamination #lashlamination #browlamination #browtint #lashtinting #lashtint #laslaminationtallinn #lashlaminationraili # lashlaminationwithbotox #lashandbrowlamination #browcorrection #lamilashes #dalilalashes #ilusadripsmed #ripsmetekasvufaasid #lamineeriminekeratiiniga #ripsmetelamineeriminekeratiiniga #lashlaminationkeratin #keratin #keratintreatment #keratinlashlift #botoxlamination #botoxlashes #botoxbrows #makeup #ламинированиебровей #кератиновоеламинированиересниц  #красота  #ресницы #instabeauty#нужнымодели  #ламинированиересниц #girls #кератиновыйлифтинг  #красота #botoxдляресниц  #ламинированиебровей #кератиновоеламинированиересниц #архитектурабровей  #ботоксдляресниц #ресницы  #идеальныеброви#ламинированиересниц #мастерпобровям  #коррекциябровей   #fashionismyproffesion{:}

Leave a Reply